Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nepál - základní informace

Oficiální název: Nepálské království
Hlavní město: Káthmándú
Počet obyvatel: 25,1 mil.
Rozloha: 147 181 km²
Měna: 1 nepálská rupie (NPR) = 100 paisů
Úřední jazyk: nepálština

Obyvatelstvo
Nepál je etnicky velice pestrou zemí. Žije zde spousta kmenů, z nich nejpočetnější je kmen indoárijských hinduistických Gurkhů, kteří užívají jazyk podobný hindštině. Jsou to příbuzní mongolských šerpů a jsou nepostradatelní při vysokohorských výpravách, kde bývají najímáni jako nosiči zavazadel. Dále v zemi žijí také Bihárci, kteří představují 18% populace. Většina obyvatelstva patří k indo- a tibetskonepálským etnickým skupinám. V horách ve výšce kolem 2000 metrů nad mořem žijí také různé tibetské horské kmeny. V zemi je velmi malá míra gramotnosti, pouhých 27%. Kromě nepálštiny se v zemi mluví množstvím dialektů a jazykem Bihári.

Ekonomika
Nepál patří mezi nejchudší a nejméně vyvinuté země na světě. Zemědělství tvoří 41% hrubého domácího produktu, pracuje v něm 81% Nepálců. Půda se obdělává pouze v nižších polohách a zejména pro vlastní potřebu se pěstuje pšenice, kukuřice, rýže, proso, brambory, cukrová třtina a juta. Lidé zde chovají také skot, ovce, kozy, prasata, buvoly a drůbež. Pro export do Indie, USA nebo Německa slouží koberce, textil, kůže a obilí. Důležitým zdrojem devizových příjmů se stal cestovní ruch, zejména alpinismus a trekking. Příliv turistů však také přináší negativní jevy, jako je devastace vysokohorské přírody. Průmysl v zemi není příliš rozvinutý.

Dějiny a kultura
Již v dávných dobách bylo toto území osídlováno nejrůznějšími tibetskými kmeny, které zde vytvořily knížectví. V roce 563 se zde narodil zakladatel místního náboženství Buddha. V 17. a 18. století došlo k rozdělení Nepálu na 3 království. V 18. století si oblast podmanili Gurkové a vytvořili zde království. Nepál se později stal vazalským státem Číny a následně i Velké Británie. Roku 1923 byla uznána nezávislost a roku 1950 byl v zemi svržen despoticky vládnoucí rod Ránů a obnovena moc královské dynastie. V roce 1959 bylo zrušeno rozdělení obyvatelstva na kasty a provedena pozemková reforma.

Geografie
Tento vnitrozemský stát se rozkládá ve středu Himálaje a sousedí s Čínou a Indií. Nepál je hornatý stát, do něhož zasahují také velehory pohoří Himálaje. Na jeho území se nachází také nejvyšší hora světa Mount Everest tyčící se do výšky 8848 metrů nad mořem. V této oblasti najdeme osm z deseti nejvyšších hor světa. Na jihu se rozprostírají vysočiny s úrodnými údolími. V zemi se nachází 15 národních parků a chráněných území, z nichž 2 jsou zařazeny na seznamu světového dědictví UNESCO. Klima je v Nepálu mírnější tropické a monzunové.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko